Forum građana u Splitu "Obrazovanje - pravo, a ne dar!"
SPLIT, 27. RUJAN 2024.
Treći Forum građana u sklopu projekta ''Obrazovanje – pravo, a ne dar!'' održali smo u petak, 27. rujna 2024., u Splitu, gdje nas je ugostio Filozofski fakultet. Kroz program nas je još jednom sjajno vodila naša dopredsjednica Jelena Draksler, magistra ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja, čije iskustvo rada u vrtiću kao i ono vođenja raznih manifestacija, predstavlja iznimnu vrijednost za Udrugu Sidro. Ovoga puta skup smo zamislili i održali u ležernijoj formi, uz puno interakcije s publikom, koja je vrlo aktivno sudjelovala kroz cijela dva sata susreta.
Snimku foruma, kao i fotografije sa skupa, možete pogledati na dnu teksta, dok u nastavku donosimo kratki pregled događanja na skupu.
U ime domaćina, Filozofskog fakulteta u Splitu, okupljene je pozdravila prof.dr.sc. Ivana Visković, i uvela nas u razgovor o značajnim postignućima Odsjeka za RPOO u Splitu, ali i izazovima trenutne prakse u predškolskim ustanovama. Razgovaralo se o uvjetima rada i boravka u vrtićima u Splitsko dalmatinskoj županiji, velikom deficitu odgojitelja, razlozima odljeva stručnjaka iz vrtića. Uključile su se i prisutne ravnateljice dječjih vrtića iz Makarske, Sinja i Trogira, potvrđujući detektirane izazove svojim iskustvom.
U ime grada Splita, osnivača četiri gradska vrtića čiji se ravnatelji, iako pozvani, nisu odazvali, skup je pozdravio pročelnik Upravnog odjela za društvene djelatnosti, gospodin Mario Negotić. U vrlo ugodnom razgovoru istaknuo je napore grada Splita za postizanjem upravo onog što Udruga Sidro zagovara od svog nastanka – jednako dostupnog, priuštivog, jednako sigurnog i jednako kvalitetnog vrtića za svako dijete. Iako težnja da se to ostvari ne izostaje, valja biti realan, kako je rekao pročelnik Negotić, u skladu s mogućnostima postizati napredak. Svi nazočni složili su se kako je RPOO dugo godina bio zanemaren, kako je on prva stepenica formalnog obrazovanja, i upravo kao takvu je valja promatrati. Nastavno, obrazovanje svakog djeteta u Hrvatskoj mora biti zadaća države, i u tom smislu nužno je učiniti izmjene modela financiranja dječjih vrtića na nacionalnoj razini. Nedostatak stručnih kadrova problem je kojeg je svjestan i Grad Split. Nedostatak stručnjaka koji bi radili s djecom nedvojbeno dovodi i do određenih utjecaja na spremnost djece za polazak u osnovnu školu. Razgovarali smo i o izazovu značajnog povećanja broja odgoda polaska u školu. U Splitu je više od 400 djece ove godine dobilo odgodu, ponajviše zbog nespremnosti u smislu motoričkog razvoja, emocionalne i socijalne nespremnosti, problema u komunikaciji.
O tome nam je više rekla prof.dr.sc. Ivana Visković, koja se ovom temom bavi na nacionalnoj i međunarodnoj razini. Uvjeti u kojima djecu pripremamo za školu, i ne samo u godini prije polaska u školu, utječu na njihovu spremnost odlaska iz vrtića. Nažalost, ovaj začarani krug, ponajprije zbog nedostatnih smještajnih i kadrovskih kapaciteta, ne može se prekinuti bez snažnijih napora da se uvjeti u vrtićima poboljšaju. Prekobrojne skupine postaju još brojnije jer djeca produžuju za godinu ili čak dvije ostanak u vrtićima, sve je teže zadovoljiti potrebe djece u skupinama, sve više je nestručnih osoba zaposlenih na poslovima odgojitelja, zbog velikih očekivanja, odgovornosti i teških uvjeta rada, sve češće stručni odgojitelji napuštaju struku. Kako prekinuti taj ciklus koji sve više ubrzava, teško je reći. Veća materijalna ulaganja, poboljšanje uvjeta rada i boravka u vrtićima, nedvojbeno mogu rezultirati zadržavanjem odgojitelja u struci. Pojačana podrška zaposlenima u vrtićima, briga o njihovoj dobrobiti i zdravlju općenito, a posebice o mentalnom zdravlju, sasvim sigurno su nužni.
Upravo o brizi za mentalno zdravlje, koje je preduvjet zdravog razvoja, govorio je dr.sc. Toni Maglica, socijalni pedagog i profesor na Filozofskom fakultetu u Splitu, naš sljedeći gost. Sjajno izlaganje o zdravlju odgojitelja i svemu onom što utječe na njihovo zdravlje, kao i posljedicama koje narušeno zdravlje odgojitelja ima na kvalitetu odgojno obrazovnog rada i posljedično cjelokupni razvoj djeteta, otvorilo je mnoga pitanja o kojima su nazočni vrlo aktivno razgovarali. Zainteresirani u publici podijelili su svoja iskustva i anegdote iz prakse, a duhovite kakve samo odgojiteljice znaju biti, izazvale su podosta srčanog smijeha.
Nije izostao ni razgovor o ozbiljnim problemima s kojima se RPOO suočava, te su se svi nazočni složili da je uloga Udruge Sidro u području RPOO iznimno važna, ponajprije u ukazivanju na važnost i vrijednost rada odgojitelja. Pozivajući na udruživanje, bilo unutar udruge Sidro ili drugačije, nadovezala se profesorica Visković i skrenula pažnju na činjenicu da u Splitu i okolici nema niti jedne strukovne udruge odgojitelja, što je žalosti kao profesionalca, praktičara i profesora.
Predsjednica udruge Sidro, Katarina Turković Gulin istaknula je kako Sidro već neko vrijeme planira osnivanje ogranka u Splitu, no to je moguće samo ukoliko postoji interes odgojitelja. Puno je članova upravo iz grada Splita i okolnih gradova i općina, često se javljaju Sidru, no zasad nitko od njih nije iskazao želju da se aktivnije uključi u rad udruge i postane koordinator ogranka. Vjerujemo kako će se i to uskoro promijeniti, posebice sada kad je od strane grada Splita iskazana želja da se odgojitelji jave, da ih se čuje, da ih se pita za mišljenje, a udruga Sidro prepoznata je kao suradnik koji može pomoći u ostvarivanju kvalitetnijeg ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja.
Skup je potrajao ugodnih dva sata, i vjerojatno bi nastavio dugo u noć, no bližilo se vrijeme kada Filozofski fakultet zatvara svoja vrata i morali smo se rastati. Nedvojbeno, prvom prilikom doći ćemo opet.
Hvala svim sudionicima ovoga skupa, profesorici Ivani Visković i profesoru Teu Maglici, a posebnu zahvalu upućujemo Filozofskom fakultetu u Splitu, dekanici, prof.dr.sc. Ini Reić Ercegovac i profesoru Branimiru Mendešu, koji su nas ljubazno ugostili u prostoru Fakulteta i omogućili da se ovaj skup održi.
Video prijenos pogledajte ovdje.