O nama

Odgojitelji koji su okupili struku, ponajviše odgojitelja, pedagoga, psihologa, edukacijskih rehabilitatora, akademsku zajednicu, strukovne udruge, sindikate i mnoge druge organizacije civilnog društva, ali i roditelje kao važne dionike osiguravanja dječjih prava, te danas zajednički pronalazimo odgovore na mnoge izazove na ovoj prvoj stepenici institucionalnog odgoja i obrazovanja, sve s ciljem zaštite prava djece na jednakost, obrazovanje, zdravlje, sigurnost, slobodu govora i promišljanja.

UDRUGA SIDRO 
odgojitelji u zaštiti prava djeteta u dječjem vrtiću
Posebnu pažnju posvećujemo ranjivim skupinama, ponajprije djeci s teškoćama u razvoju i djeci u riziku od siromaštva, marginaliziranim skupinama.
- Jednako dostupan, jednako priuštiv, jednako siguran i jednako kvalitetan vrtić za svako dijete u Hrvatskoj, bez obzira gdje je rođeno, odakle dolazi, tko su mu roditelji, kakav im je imovinski status – to je imperativni cilj udruge SIDRO.
- Neodvojivo od toga, jednaki uvjeti rada, jednako vrednovanje toga rada te jednako pravo na sudjelovanje u procesu kreiranja odgojno obrazovnog rada, pravo na izjašnjavanje, prihvaćanje, napredovanje i uvažavanje svakog odgojitelja – nositelja odgojno obrazovnog procesa u vrtiću, ali i suradnika i drugih zaposlenih u dječjem vrtiću, jer oni su ti koji svakodnevno štite prava djece u ustanovi.
- Ništa manje važno nam je i jednako pravo roditelja na rad i podršku u smislu osiguravanja smještaja u vrtiću za dijete, kao i prihvatljive i pravedne cijene boravka djece u vrtićima, jer bez toga roditelji ne mogu na tržište rada.
Posebnu pažnju posvećujemo ranjivim skupinama, ponajprije djeci s teškoćama u razvoju i djeci u riziku od siromaštva, marginaliziranim skupinama.
- I konačno, poštivanje svih zakonskih i podzakonskih akata, s naglaskom na Državni pedagoški standard, Zakon o predškolskom odgoju i obrazovanju i Zakon o radu u cijelosti, kao i neovisan, kvalitetan i nenajavljen nadzor rada predškolskih ustanova.
Sve dok navedeno ne postignemo, nećemo stati ni trenutka.

Kako smo nastali?

U siječnju 2020., potaknuti brojnim nepravilnostima i izazovima u području Ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja, s idejom povezivanja svih uključenih u ovaj sustav i poticanja na pozitivne promjene, osnovali smo Inicijativu građana SIDRO – odgojitelji u zaštiti prava djeteta u dječjem vrtiću. Cijela priča započela je s tri odgojiteljice, po jednom iz Zagreba, Rijeke i Slavonskog broda, da bi se vrlo brzo priključili mnogi volonteri iz cijele Hrvatske. U samo nekoliko dana okupili smo 17.000 pratitelja na našim profilima društvenih mreža.

Nezadovoljni dugogodišnjim zanemarivanjem ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja, regionalnim i lokalnim razlikama zbog nedostatnih ulaganja u potrebe djece rane i predškolske dobi, okupili smo se s ciljem da te razlike zaustavimo. I tada kao i danas, svjesni smo kako je za to potrebno izraditi kvalitetan i jasan zakonski okvir i osnažiti zaposlene u vrtićima. U suradnji s odgojiteljima, pedagozima, psiholozima te drugim stručnjacima i roditeljima, jačamo svijest javnosti o neodrživom stanju u predškolskim ustanovama u RH.

Ključni problemi mogu se svesti na premalo smještajnih kapaciteta, nezadovoljavajući sigurnosni, materijalni, prostorni i tehnički uvjeti, premalo zaposlenih, nesigurnost zapošljavanja suprotno odredbama Zakona o radu, česta uznemiravanja na radnom mjestu s ciljem prisile na šutnju. Nezakonitosti, nedostaci u postojećem zakonu, pravilnici iz davne 1997. Sve to moramo mijenjati ako želimo prvu stepenicu institucionalnog odgoja i obrazovanja postaviti na mjesto koje svojim velikim značajem za dijete, ona i zaslužuje. I upravo ovaj zadatak kao svoju misiju uzela je udruga SIDRO.


U kolovozu 2020. pokrenuli smo kampanju #odgojiteljnijeteta s ciljem osvješćivanja važnosti Ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja (RPOO), izazova i teškoća na ovoj prvoj stepenici institucionalnog odgoja i obrazovanja, i svakako promjene percepcije javnosti o ulozi odgojitelja i vrtića. Odgojitelje u Hrvatskoj, što je našim kolegama u svijetu iznimno neobično čuti, naziva se ''tetama'' i ''stričekima'', u javnosti, u službenoj komunikaciji od strane državnih tijela, institucija, poslodavaca, medija, roditelja djece polaznika i općenito. To nerijetko ima vrlo negativnu konotaciju u razumijevanju uloge ovih akademskih građana, stručnjaka koji se cijeli život usavršavanju, preko magisterija sve do doktorata.
Jedan od plastičnijih primjera dogodio se upravo u pandemiji, kada su se u službenoj komunikaciji Hrvatskoj zavoda za javno zdravstvo pri planiranju prioriteta u redu cijepljenja, prvo izostavili odgojitelji i drugi zaposleni u vrtićima, a nakon naše reakcije, u ponovljenom pozivu našla se formulacija ''zdravstveno osoblje u primarnoj i bolničkoj zdravstvenoj zaštiti, policijski službenici, djelatnici javnih vatrogasnih postrojbi…učitelji, profesori…i tete u vrtiću.'' To je nesporno pokazatelj odnosa prema zaposlenima u vrtiću u cijelosti, u konkretnom primjeru HZJZ se ispričao, a mi smo kampanjom koja kontinuirano traje, snažno osvijestili potrebu drugačijeg odnosa prema RPOO i zaposlenima u ovom području.

Važno je istaknuti kako nikada nije bilo upitno kako će nas naša djeca u odgojnim skupinama zvati. Za njih smo tete i barbe, ili kako već njima najviše odgovara. Kako će nas zvati roditelji ove djece, stvar je dogovora između odgojitelja i roditelja u skupini. No naši poslodavci, osnivači, načelnici i gradonačelnici, ministri, premijeri, novinari i mediji generalno, neće nas zvati tetama, jer #odgojiteljnijeteta.

Što smo sve činili na ovom putu?

U ožujku 2020., zatečeni pandemijom Covid-19, svjesni kako je RPOO izostavljen iz svih mjera zaštite zdravlja, potaknuli smo na izradu epidemioloških uputa koje su izostale za rad vrtića. Aktivirali smo javnost i nadležne institucije putem velikog broja medijskih istupa, ostvarena je suradnja s MZO te HZJZ. Izrađene su prve upute za rad u dječjim vrtićima u okolnostima pandemije. Zbog propuštanja odgovornih uvažiti razvojne specifičnosti predškolskog djeteta – iste mjere za vrtiće i škole, za ''jasličare'' i ''osmaše'' – morali smo ponovno reagirati u svibnju 2020. i kolovozu 2021., što je rezultiralo izmjenama i dodacima uputama za rad.


Na poziv ministra obrazovanja, a zbog neslaganja oko obveze poštivanja pojedinih propisa u području RPOO, posebno odredbi Državnog pedagoškog standarda, u travnju 2021. uključili smo prosvjetnu inspekciju te dokazali brojne nezakonitosti u radu velikog broja vrtića. Nakon naših javnih nastupa i dopisa započela su ispravljanja mnogih nepravilnosti - otvaranje novih vrtića i odgojnih skupina, postupno usklađivanje s pedagoškim standardom, zapošljavanje dodatnih kadrova. Zaštita prava djeteta i zaposlenih kroz rješavanje mnogobrojnih pojedinačnih slučajeva po javljanju mnogih .

U travnju 2021., zbog sve jasnije potrebe za nastavkom i službenijom formom organiziranja, osnovana udruga SIDRO. Nastavili smo snažno zagovarati izmjene u smjeru bolje zaštite prava djece u vrtićima, digniteta struke i kvalitete cjelokupnog RPOO. Kroz javne kampanje zahtijevali smo jednako dostupan, jednako siguran i jednako kvalitetan vrtić za svako dijete, posebno za djecu s teškoćama u razvoju (TUR). U provedenom projektu Zakon za jednakost, podržanom od Fonda za aktivno građanstvo Hrvatske (ACF Croatia), okupili smo akademsku zajednicu, sindikate, strukovne udruge, korisnike usluga vrtića (roditelje), osnivače vrtića.

Prvi puta u povijesti RH jedini smo uspjeli ujediniti sindikate u djelovanju za dobrobit djeteta i zaposlenih u RPOO, i nastala je Inicijativa strukovnih udruga i sindikata za bolji RPOO. U sklopu Sporazuma kojeg smo inicirali, djelujemo zajedno surađujući oko svih pitanja i ciljeva važnih za RPOO. Sporazum SMO inicirali i sklopili i sa četiri strukovne udruge iz Vukovara, Dubrovnika, Čakovca i Zagreba, tako da Inicijativa za bolji RPOO sada broji pet strukovnih udruga i četiri sindikata.

Aktiviranjem akademske zajednice i odazivom na podršku eminentnih stručnjaka u području pedagogije i RPOO, dobili smo potvrdu da je naš rad prepoznat i cijenjen. Ostvarili smo i suradnju s osnivačima vrtića, jedna od važnih i vrijednih akcija bila je upravo podizanje svijesti i kod javnosti i kod samih osnivača, jedinica lokalne samouprave, o tome da je model financiranja vrtića pogrešan i neodrživ. Predložili smo jedinicama lokalne uprave izmjene u načinu financiranja vrtića, s ciljem smanjivanja velikih nejednakosti u dostupnosti i kvaliteti vrtića. Pripremili smo nekoliko projekcija i modela, JLS su to predlagale nadležnom ministarstvu, no zapelo je na činjenici kako se država mora ali ne želi uključiti u financiranje vrtića. Iz državnog proračuna se izdvaja tek oko tridesetak kuna mjesečno po djetetu, i to samo za djecu koja polaze obvezni program predškole u trajanju od 250 sati. Sav ostali trošak, od prehrane, osiguravanja potrebnih materijala, grijanja i ostalih računa, sve do plaća zaposlenih u vrtićima, na teret je gradova i općina. Neki od njih za troškove vrtića odvajaju i dvije trećine ukupnog proračuna, što je sasvim jasno, neodrživo.

Na naš poticaj prema osnivaču s najvećim brojem predškolskih ustanova, formirano je pet radnih skupina od strane Ureda za obrazovanje grada Zagreba, u koje su uključena po dva člana predstavnika udruge SIDRO. U radne skupine pri Ministarstvu znanosti i obrazovanja, unatoč našim zamolbama i nastojanjima, ministarstvo i dalje ne nalazi potrebnim uključiti predstavnika najbrojnije strukovne udruge.


S obzirom na sve veći nedostatak odgojitelja na tržištu rada, trenutno oko 5000 odgojitelja nedostaje, povećano je zapošljavanje nestručnih kadrova. Pritom se to ne odnosi samo na učitelje razredne nastave, koji su izmjenama i dopunama Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju postali zasebna kategorija, već se to odnosi na potpuno nekvalificirani kadar koji nema nikako pedagoško obrazovanje. Stoga redovito provodimo informiranje javnosti o negativnim aspektima zapošljavanja nestručnih kadrova na poslove odgojitelja.

Potaknuti upravo sve težim uvjetima rada, sve većim nedostatkom odgojitelja, sve češćim zapošljavanjem nestručnih kadrova, lošim zakonskim rješenjima i zanemarivanjem od strane resornog ministarstva, u 2022. godini podigli smo glas i pokazali koliko nas ima. Uspješno smo organizirali tri akcije okupljanja i izlaska na trgove i ulice. Prva takva akcija održana je 8. ožujka 2022. u 18 sati, organizirana je u samo 72 sata, u isto vrijeme na trgovima okupili su se odgojitelji u više od 60 gradova i općina diljem Hrvatske. Rezultat ove akcije bio je odustanak Ministarstva znanosti i obrazovanja od ukidanja dijela Državnog pedagoškog standarda, kolokvijalno rečeno – spasili smo DPS. Zatim smo u travnju organizirali veći prosvjed na Markovom trgu, u znak upozorenja donositeljima odluka i simbol podrške svim oporbenim zastupnicima koji su u tom trenutku u Saboru iznosili oko 300 naših amandmana na Zakon o predškolskom odgoju i obrazovanju. Nekoliko amandmana je prihvaćeno, no ne možemo reći da smo zadovoljni ishodom.

U listopadu 2022., budući da nas je resorno ministarstvo nastavilo ignorirati, uspješno smo organizirali i održali veliki prosvjed na Trgu bana Jelačića, gdje je preko 2700 okupljenih poslalo jasnu poruku ministru i Vladi RH – Možete li bez odgojitelja u vrtićima? Možete li bez ostalih zaposlenika vrtića? Želite li naš otkaz?! Rezultat ove akcije bilo je ministrovo isticanje činjenice kako svi zaposleni u vrtićima moraju imati jednake ili veće plaće od onih u školama, te upućen zahtjev gradovima i općinama da se očituju ministarstvu poštuju li odredbe zakona koje obvezuju na isplatu takvih plaća.

Uključeni smo i u rad saborskog Odbora za ravnopravnost spolova, gdje smo ukazali na probleme koji se odnose na činjenicu kako na poslovima odgojitelja rade pretežito žene, nerijetko zlostavljane, obespravljene, uskraćene za prava koja imaju radnice na nekim drugim poslovima. Istaknuti su problemi dugotrajnih ponavljajućih ugovora o radu na određeno vrijeme, koji traju suprotno odredbama starog. Kao i sada novog Zakona o radu.

Nizom aktivnost u sklopu projekta ''Zakon za jednakost'' podigli smo javnost na mobilizaciju, uključili i roditelje i struku i sindikate i akademsku zajednicu, te uspjeli zaustavljeno ukidanje odredbi Državnog pedagoškog standarda, te utjecati dijelom na donošenje Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju.

Ostvarili smo značajne suradnje i na nacionalnoj i na međunarodnoj razini. Partnerstvo 4 sindikata i 5 strukovnih udruga, konzultira se akademska zajednica, sekcije stručnih suradnika dječjih vrtića, pravna služba, te brzo i kvalitetno odgovaramo na svaki izazov.

Međunarodnu suradnju ostvarili smo s kolegama iz Slovenije, Centar MIB, koji godinama okuplja stručnjake iz resora obrazovanja. Pozvani smo biti suorganizator međunarodne konferencije odgojitelja i učitelja, što smo u ožujku 2022. uspješno realizirali. Uspostavili smo suradnju s kolegama iz Finske, Švedske, Velike Britanije, Nizozemske i mnogih drugih zemalja EU i izvan nje. Uključili smo se na VII. on-line međunarodnu stručnu konferenciju naslova Promicanje zdravlja zaposlenika u odgoji i obrazovanju (travanj 2022.), zatim IV. on-line međunarodnu stručnu konferenciju naslova Promicanje psihofizičkog zdravlja djece i adolescenata (svibanj 2022.), III. on-line međunarodnu stručnu konferenciju učitelja i odgojitelja naslova ''Iskustva i izazovi odgoja i obrazovanja tijekom epidemije'', (kolovoz 2022.).



Uz suradnju s nadležnim institucijama, uredima za obrazovanje osnivača vrtića, imamo suradnju s udrugama i organizacijama koje se svojim radom nalaze u djelokrugu zaštite dječjih i radnih prava. PUN-HR pomoćnici u nastavi, koja okuplja i pomoćnike u vrtićima, udruge Sjena (Zagreb) i Cukrići (Zadar) koje okupljaju roditelje djece s teškoćama, suradnju s IDIZ, Pariter, SMART, Forum za slobodu odgoja, Zakladom Solidarna, BRID, od kojih kontinuirano učimo.

Sudjelovali smo u niz radionica u organizaciji raznih organizatora, Fonda za aktivno građanstvo (ACF Hrvatska), Foruma za slobodu, Centra za mirovne studije, Kuće ljudskih prava, GOOD Inicijative…… ACF- radionica za resursne osobe (srpanj 2022.), Vještine javnog zagovaranja i primjeri iz prakse 10 - 12. 10. 2022. Active Citizens Days, Oslo, Norveška , Upravljanje kvalitetom u organizacijama civilnog društva (studeni 2022.), „Kako zagovarati ljudska prava i zadobiti podršku?", Kulturno-informativni centar, Human Filmski festival prava (prosinac 2022.), Projektni menadžment - alati za uspješnu provedbu i praćenje projekata (prosinac 2022.), Mreža udruga za zaštitu prava djece - upoznavanje i edukacija iz javnih politika, Udruga "Djeca prva" (siječanj 2023.), CMC konzultacije: Prava u praksi- istraživanje o pristupu obrazovanju (rujan 2022.), Udruga pet plus iz Zagreba, edukacija U(Z)DRUGA- Statut pravni akti (studeni 2022.), Udruga Pariter- Prezentacija “ Integracija izbjeglica - Rijeka (prosinac 2022.), Mreža za cjeloživotno učenje : Inkluzivno vođenje škola Eli Pijaca Plavšić, Forum za slobodu odgoja, Institucionalni otpori uvođenju inkluzije u škole i vrtiće Sanja Brajković, Institut za razvoj obrazovanja (siječanj 2023.), Udruga pet plus iz Zagreba, edukacija U(Z)DRUGA- Statut pravni akti (studeni 2022.), Udruga pet plus iz Zagreba, edukacija U(Z)DRUGA- obračun plaća i honorara (prosinac 2022.), Radionica za pripremu projektnih prijedloga programa Unije Građani, jednakost, prava i vrijednosti (CERV) u Zagrebu (veljača 2023.)……


Ponosni smo na suradnju u okviru GOOD inicijative, koja u fokusu ima vrijednosti građanskog odgoja, koji valja provoditi od najranije dobi. Razumijevanje i prihvaćanje različitosti, tolerancija i uvažavanje, kritičko mišljenje, netoleriranje diskriminacije, sve su to vrijednosti koje se nalaze i u Nacionalnom kurikulumu za RPOO, stoga nema dvojbe da one kao takve ulaze i u okvire građanskog odgoja, primjereno uzrastu djeteta.

Članica smo Mreže cjeloživotnog učenja, na poziv nositelja, Institut za razvoj obrazovanja, upravo sa svrhom smanjivanja obrazovnih nejednakosti na svim razinama obrazovanja.

Kao odgovor na konkretan problem u praksi, gdje je još jednom izostala podrška MZO, uspješno smo izradili komunikacijsku knjigu ''Avantura u novoj zemlji', prvu takvu knjigu koja je djeci ratom raseljenoj iz Ukrajine, pružila podršku u svladavanju jezične barijere. Okupili smo odgojitelje, edukacijske rehabilitatore, komunikologe, profesore lingvistike na fakultetu ukrajinistike, zajednicu ukrajinaca, psihologe, pedagoge. Na saborskom Odboru za ravnopravnost spolova imali smo izlaganje na temu integracije. U traženju smo načina kako financirati nakladu i tisak potrebnog broja primjeraka ove knjige za svako dijete iz Ukrajine koje se danas nalazi u Hrvatskoj i ne razumije svijet u kojem živi.


U projektu ''Za jednak start svakom djetetu'' ukazujemo na izazove s kojima se nose ponajprije djeca s TUR-om, njihovi odgojitelji i njihove obitelji, zatim i sva ostala djeca kojoj je uskraćeno ustavno pravo na jednak pristup obrazovanju – jer vrtića jednostavno nema dovoljno. Sustavna i odgovarajuća, primjerena podrška djeci s teškoćama izostaje, umjesto zastupanja njihovih prava, ustanove često koriste izliku kako nemaju odgovarajuće uvjete da bi dijete upisale u program RPOO, uz tvrdnju kako je djetetu tada bolje da takvu ustanovu ne pohađa. To je nedopustivo, i svaki takav slučaj rješavamo pojedinačno, obraćajući se zahtjevima prema nadležnim tijelima, po potrebi i nadzornim tijelima, pa i medijima kada je to jedina mogućnost.

U ovom projektu partner nam je Hrvatski savez udruga cerebralne i dječje paralize, kojeg smo odabrali za partnera jer se svojim dugogodišnjim radom iskazao u svom kontinuiranom radu za osiguravanja prava osoba s invaliditetom te posebno djece s teškoćama u razvoju, a tijekom svom dugogodišnjeg rada u više projekata koji su provodili bili su direktno usmjereni boljem odgoju i obrazovanju djece i mladih s TUR. Također, Savez posjeduje potrebne ljudske kapacitete (pedagoga, socijalne radnike, sociologa, ekonomiste) koji nam osiguravaju uspješnu suradnju, komunikaciju i provedbu projekta.

Projekt ''Za jednak start svakom djetetu'' sastoji se od niza aktivnosti, a jedna od možda najvažnijih je upravo istraživanje koje smo proveli, a čije ćemo rezultate predstaviti u jesen 2023. u publikaciji koja će obuhvatiti veliku količinu podataka i biti važna smjernica za zagovaranje nužnih promjena.

Na poziv udruge Djeca prva, uz SOS Dječje selo Hrvatska, Hrabri telefon, uključili smo se i pristupili Mreži udruga za dječje prava, s ciljem snažnijeg zagovaranja bolje provedbe dječjih prava u RH.

Na poziv Centra za mirovne studije i Kuće ljudskih prava, uključili smo se u zasad neformalnu zagrebačku koaliciju za ljudska prava, u okviru koje pripremamo prijedloge strateškog djelovanja organizacija civilnog društva na lokalnoj razini, početno u Zagrebu, s namjerom preslikavanja modela djelovanja i na druge gradove.

Ipak, najvažniji i najodgovorniji zadatak udruge SIDRO je biti na pomoć i podršku našim članovima, koji nam se redovito javljaju s raznim pitanjima i problemima. Ponekad je dovoljna topla riječ i mali savjet, a ponekad su izazovi pred nama iznimno zahtjevni, traži se uključivanje pravnih stručnjaka, reagiranje prema institucijama, osnivačima, poslodavcima, i to redovito činimo. Poznavanjem propisa i prilika u sustavu RPOO, iskustvom koje imamo, možemo pružiti podršku koja osnažuje i odgojitelje i druge zaposlene u vrtićima, jednako tako i roditelje djece rane i predškolske dobi. Udruga SIDRO svojim članovima pruža stručnu, pedagošku, pravnu i psihološku pomoć i podršku, koju vode stručnjaci odgovarajućih profila i kompetencija.



info@udruga-sidro.hr
Copyright © Udruga Sidro
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram