Konferencija ''Zagovaranje u suočavanju s krizama i kulturnim ratovima''

Druskininkai, Litva

U organizaciji Fonda za aktivno građanstvo (ACF), 25. i 26. siječnja 2024. u gradu Druskininkai u Litvi, održana je međunarodna konferencija "Zagovaranje u suočavanju s krizama i kulturnim ratovima". Jedan od glavnih ciljeva konferencije bio je ispitati izazove s kojima se suočavaju nevladine organizacije (organizacije civilnog društva) braneći svoje ideje i prijedloge u različitim europskim zemljama, te kojim alatima i mjerama se koriste u traženje rješenja za izazove s kojima se društvo suočava.
Na poziv kolega iz Poljske, Udruga Sidro predstavila je svoje iskustvo i djelovanje. Predstavila nas je naša članica, volonterka i koordinatorica aktivnosti za područje grada Osijeka i okolice, Jelena Draksler. Jelena je održala izvrsno izlaganje kao primjer dobre prakse u zagovaračkim politikama s područja osiguravanja prava djece ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja.
Posljednjih godina sve europske zemlje susrele su se s ekstremnim i neistraženim spletom okolnosti. Višeslojna međunarodna kriza uzrokovana COVID-19 pandemija; Ruska invazija na Ukrajinu; rastuće cijene energenata, visoka inflacija su neke od njih. Svaka država se također suočava sa svojim jedinstvenim unutarnjim izazovima, poput, u slučaju Litve, Latvije i Poljske s valom migranata iz „trećih“ zemalja uzduž granice s Bjelorusijom u sklopu rusko-bjeloruskog hibridnog ratovanja.

U ovim vremenima nesigurnosti, društvena polarizacija u mnogočemu eksponencijalno raste u državama širom svijeta. Kao rezultat, rasprave o vrijednostima i identitetu (moderne demokracija naspram ,,tradicionalnih” vrijednosti) različitih društvenih skupina i organizacijama zamjetno se pojačavaju i često postaju radikalni. Sve veću ulogu također ima utjecaj dezinformiranja kroz različite kanale u ovom javnom diskursu.

Turbulentna vremena predstavljaju dodatne izazove za nevladine organizacije (Non-goverment organizations, u hrvatskoj: Organizacije Civilnog Društva) usmjerene na zagovaranje u promicanju međunarodnih standarda ljudskih prava, osnaživanja i brige za civilno društvo. Zagovaranje bi trebalo doprinijeti transparentnosti, odgovornosti i legitimnosti različitih javnih politika u obuhvatu različitih društvenih skupina.

Organizirana međunarodna konferencija Zagovaranje u suočavanju s krizama i kulturnim ratovima, okupila je praktičare zagovaranja na nacionalnoj i međunarodnoj razini, znanstvenike, odvjetnike i druge zainteresirane pojedince koji se bave ovim područjem. Organizatori su Zaklada Open Lithuania i partnerske organizacije Civil Society Development Foundation (Rumunjska), CNVOS (Slovenija) i Stefan Batory Foundation
(Poljska).

Jedan od glavnih ciljeva konferencije bio je ispitati izazove s kojima se suočavaju nevladine organizacije braneći svoje ideje u različitim europskim zemljama, kojim alatima i mjerama se koriste u traženje rješenja.

Povezivanjem iskustava OCD praktičara, znanstvenika i odvjetnika iz cijele regije, stjecali smo dublja saznanja o specifičnostima s kojima se organizacije civilnog društva suočavaju u različitim kontekstima, identificirati zajedničke trendove i modele te razvijali praktična rješenja i strategije primjenjive gledajući ih kroz nacionalne kontekste ali i suradničkim radom u cijeloj regiji.
Tijekom rasprava, prezentacija, radionica i razmjene dobrih praksi ispitivali smo društvene, političke i kulturološke čimbenike koji utječu na rad zagovaranja i provedbu u različitim europskim zemljama, s obzirom na jedinstvene perspektive izazova i mogućnosti u svakom društvenom kontekstu. Istraživali smo načine na koje nevladine organizacije mogu surađivati preko granica, koje strategije i taktike koristiti a da mogu učinkovito utjecati na postizanje ciljeva u ovom razdoblju nesigurnosti.

Na tragu toga, Jelena se osvrnula na devet najčešćih uskrata prava u dječjim vrtićima u Hrvatskoj:
- Uskratu prava na jednak pristup obrazovanju – uskrata programa ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja i stavljanje u nepovoljniji položaj u daljnjem obrazovanju u odnosu na djecu koja su programe RPOO prolazila
- Uskratu sigurnih i primjerenih prostora u kojima dijete ima osnovne uvijete za zdravo sigurno odrastanje
- Uskrata zadovoljavanja osnovne potrebe za kretanjem
- Uskrata osnovnih higijenskih uvjeta
- Uskrata prava na zdravu i dostatnu prehranu
- Uskrata obrazovnih materijala
- Uskrata stručnih kadrova a posljedično provedbe odgojno obrazovnog rada
- Uskrata stručnjaka profila pedagoga, psihologa, logopeda, edukacijskih rehabilitatora i zdravstvenih voditelja
Kao posljednju navodimo diskriminaciju djece s teškoćama u razvoju, uskrata prava na jednakost, obrazovanje, inkluziju i ranu intervenciju. Uz sve navedeno, Jelena je podijelila iskustvo o tome koje aktivnosti Udruge Sidro posljedično su usmjerene na prava djelatnika i prava roditelja, jer je to zapravo vrlo povezan i nedjeljiv sustav ili bi to trebao biti.

Kolege iz drugih zemalja Jelena je upoznala s našim stalnim i opsežnim zagovaranjima i traženjem konkretnih zakonskih izmjena koje su na kraju zaživjele. Direktno smo utjecali na promjene Zakona o predškolskom odgoju i obrazovanju i Zakona o radu. Puno objavljujemo na društvenim medijima, objavljujemo priče zaposlenika vrtića, roditelja i djece, razotkrili smo koja se prava djece i zaposlenika ne poštuju. Demistificirali smo život u vrtiću, ukazali na brojne probleme o kojima se javno počelo diskutirati. Naš rad prate i prenose portali i televizije. Veliki utjecaj imamo na stvaranje slike ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja u javnom prostoru.

Sva nastojanja udruge Sidro jako su važna za Rani i predškolski odgoj i obrazovanje u Republici Hrvatskoj. Zaposlenima smo pokazali da je moguće pružiti otpor, suprotstaviti se nezakonitostima, ustati i reći kako ne pristajemo na nepravilnosti koje štete našoj djeci, njihovim obiteljima i nama – profesionalcima.

Hvala našoj Jeleni na sjajno odrađenom zadatku u dalekoj Litvi.

Hvala ACF Hrvatska na prilici za učenje, razmjenu iskustava, nova poznanstva i suradnje.
info@udruga-sidro.hr
Copyright © Udruga Sidro
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram